Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Praktyka zawodowa śródroczna 1100-POP23PRZ-SP
Praktyka zawodowa (PRZ) Semestr zimowy 2023/24

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 60
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Rygory zaliczenia zajęć: zaliczenie na ocenę
Literatura uzupelniająca: Czub, M. (red.). (2014). Diagnoza funkcjonowania społeczno-emocjonalnego dziecka w wieku od 1,5 do 5,5 lat (r. 1,2,4,5,6). Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Badań Edukacyjnych – www.eduentuzjasci.pl
Czub, M. Matejczuk, J. (2015). Rozwój społeczno-emocjonalny w pierwszych sześciu latach życia. Perspektywa jednostki, rodziny i społeczeństwa (r. 3,6). Warszawa: Wydawnictwo IBE – www.eduentuzjasci.pl
Metody dydaktyczne: metody aktywizujące
metody kooperatywne
metody pracy ze źródłami
metody problemowe
warsztaty
Literatura:

Brzezińska A. I. (red.), Niezbędnik dobrego nauczyciela. Monitorowanie rozwoju w okresie dzieciństwa i dorastania. Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Badań Edukacyjnych, wraz ze skrzynką z narzędziami – www.eduentuzjasci.pl

Deptuła M., Misiuk, A. (2016). Diagnozowanie kompetencji społecznych dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym (r. 5). Warszawa: PWN.

Jarosz, E., Wysocka, E. (2006). Diagnoza psychopedagogiczna. Podstawowe problemy i rozwiązania. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Żak.

Mikołajczyk M., 2023, Wspomaganie rozwoju dziecka w spektrum autyzmu. Poradnik dla rodziców i terapeutów, Wydawnictwo Difin.

Pietras T. i in, 2022, Spektrum autyzmu - od diagnozy i terapii do integracji i inkluzji, Wrocław: Continuo.

Efekty uczenia się:

W1. Student posiada wiedzę z zakresu prowadzenia badań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej (wykorzystując również TiK) pozwalającą identyfikować potrzeby dzieci z trudnościami w zakresie funkcjonowania w szkole/ instytucjach opiekuńczo-wychowawczych [K_W10].

W2. Student zna efektywne metody i środki oddziaływań z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb opiekuńczych i edukacyjnych uczniów; zna zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w instytucjach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych [K_W11].

W3. Student zna i rozumie prawne, etyczne i inne uwarunkowania różnych rodzajów działalności pedagoga [K_W12].

U1. Potrafi dobrać lub stworzyć i sprawdzić w praktyce materiały środki, metody pracy w celu projektowania i efektywnego realizowania działań pedagogicznych [K_U05].

U2. Potrafi pracować z dziećmi pochodzących z rodzin o niskim statusie socjoekonomicznym, rodzin z trudnościami w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, z trudnościami w nauce, dzieci z trudnościami w zakresie funkcjonowania w szkole/instytucjach opiekuńczo-wychowawczych [K_U09].

U3. Potrafi racjonalnie gospodarować czasem na realizację działań pedagogicznych w placówce [K_U10].

U4. Realizując zlecone zadanie potrafi współdziałać z innymi osobami [K_U15].

K1. Potrafi nawiązywać kontakt z dziećmi zachowując dbałość o wypełnianie ich potrzeb; przestrzega zasad etyki zawodowej [K_K01].

K2. Student jest gotowy do krytycznej oceny swojej wiedzy i umiejętności dokonanej przez opiekuna praktyk w placówce, a także umie dokonać krytycznej analizy swojej wiedzy oraz udzielić informacji zwrotnej na temat własnych doświadczeń z praktyki w placówce [K_K04]

K3. Student wykazuje się refleksyjnością dotyczącą rozpoznawania specyfiki środowiska lokalnego i podejmowania współpracy na rzecz dobra uczniów i tego środowiska, a zwłaszcza na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym i wykluczanych [K_K07].

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia praktyk jest (1) potwierdzona podpisem opiekuna obecność w placówce w terminach wyznaczonych przez opiekuna praktyk, (2) prowadzenie dziennika praktyk (sporządzanie raportów i notatek z podejmowanych działań w placówce i poza nią), (3) terminowe wykonanie zleconych zadań i załączenie do dziennika stosownych prac:

a) notatki dot. podstaw prawnych, organizacji i specyfiki funkcjonowania instytucji,; specyfiki pracy placówki, metod pracy z podopiecznymi oraz struktury zajęć odbywających się w placówce,

b) notatki/raporty z udziału w działaniach zlecanych przez opiekuna,

c) raportu z prowadzonej obserwacji wybranego dziecka wraz z analizą jej wyników,

d) scenariusza zajęć pedagogicznych lub pisemnej pracy dotyczącej dobrych praktyk stosowanych w pracy z dziećmi w placówce,

e) pisemnej informacji zwrotnej na temat własnych doświadczeń z praktyki (opisuje obszary własnych zasobów i ewentualnych trudności ze wskazaniami do dalszego samorozwoju),

f) notatki z propozycjami min. dwóch działań na rzecz dobra dzieci i środowiska, którego częścią jest placówka.

Na podstawie stopnia spełnienia powyższych kryteriów Student uzyskuje opinię (ocenę) od opiekuna praktyk w placówce.

Warunkiem uzyskania wpisu oceny do systemu jest złożenie dziennika praktyk wraz z załącznikami opiekunowi praktyk w UKW do końca semestru zimowego.

Zakres tematów:

1. Poznanie podstaw prawnych, organizacji i specyfiki funkcjonowania instytucji.

2. Zapoznanie się z dokumentacją prowadzoną w placówce przez opiekunów i wychowawców oraz zasadami jej tworzenia.

3. Prowadzenie swobodnej obserwacji pracy opiekunów i stosowanych w placówce form i metod pracy z dziećmi, strategii radzenia sobie z zagrożeniami i trudnościami pojawiającymi się w funkcjonowaniu dzieci w placówce.

4. Prowadzenie badania diagnostycznego (obserwacji) potrzeb, efektów rozwoju psychospołecznego dziecka i/lub warunków do rozwoju psychospołecznego tworzonych dzieciom w placówce z zastosowaniem poznanych narzędzi (np. baterii narzędzi z Niezbędnika Dobrego Nauczyciela). Sporządzenie raportu z prowadzonej obserwacji.

6. Projektowanie działań opiekuńczo-wychowawczych i ich realizacja w praktyce.

7. Samoocena własnych działań i wysłuchanie informacji zwrotnej od uczestników i opiekuna/wychowawcy grupy na temat podjętych działań.

7. Generowanie pomysłów dotyczących podejmowania współpracy na rzecz dobra dzieci i środowiska, którego częścią jest placówka.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy piątek, 13:30 - 19:30, (sala nieznana)
Marta Nikel 17/18 szczegóły
2 każdy piątek, 13:30 - 19:30, (sala nieznana)
Wiktoria Rutkowska 12/18 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
J.K. Chodkiewicza 30
85-064 Bydgoszcz
tel: +48 52 32 66 429 https://ukw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)